# Kostnad och vinst för en solpanelstillverkningsanläggning

> Vad en solpanelanläggning kostar utöver maskinerna: golvyta, strukturella belastningar, el, luft och bemanning, plus de fem spakar som avgör lönsamheten.

![Kostnad och vinst för en solpanelstillverkningsanläggning](https://cdn.ooitech.com/static/upload/image/20260414/2026041476553098.webp)

- ** Margret
- ** 2026-09-20
- ** 197 visningar
- ** [Blogg](./Blog.html)

Det redaktionella ansvaret för denna artikel ligger hos **Wuhan Ooi Photoelectric Technology Co., Ltd.** Skriven och granskad av Ooitechs redaktionella team. Se vår [redaktionella policy](/editorial-policy.html) för hur vi skriver, var AI-verktyg används och hur du begär en rättelse.

## Kostnad och vinst för en solpanelstillverkningsanläggning

**Snabbt svar:** Kostnaden för en solpanelanläggning är inte utrustningslistan. De flesta kostnadsguider för fabriker stannar vid maskinerna, men byggnaden, försörjningen och lönekostnaderna bestäms innan den första offerten kommer, och det är de som förvandlar en överkomlig linje till ett oöverkomligt projekt. Golvytan bestäms av den längsta stationen plus materialuppställning, och en laminator kan inte eftermonteras i en kort fack. Försörjning betyder mer än de flesta köpare förväntar sig: laminatorer och laserstationer driver den elektriska belastningen, och tryckluft och kylvatten är kontinuerliga behov snarare än engångsanslutningar. Bemanning är den återkommande posten i budgeten och skalas med automationsnivå, inte enbart med kapacitet. Lönsamheten vid 100 MW och 300 MW avgörs långt mer av utnyttjandegrad och utbytesramp än av det betalda utrustningspriset.

De flesta guide för fabrikskostnader stannar vid utrustningslistan. Byggnaden, försörjningssystemen och lönekostnaderna bestäms långt innan den första maskinen offereras, och det är dessa poster som förvandlar en överkomlig linje till ett oöverkomligt projekt.

Tillverkning av PV-moduler · Fabriksplanering och investering · av Jerry, Ooitech

## Utrustningskostnad efter kapacitet

Avsnitten om byggnad och löner nedan förutsätter att du redan vet vad maskinerna kostar. Detta avsnitt ger formen på den kurvan, eftersom den inte är linjär och det är den delen köpare oftast får fel.

| Kapacitet | Typisk konfiguration | Utrustningskostnadsintervall |
| --- | --- | --- |
| 5 – 10 MW | Semiautomatisk, ett skift | baslinje |
| 20 – 30 MW | Semiautomatisk, duplicerade flaskhalsstationer | 2,0× – 2,8× baslinje |
| 50 – 60 MW | Delvis automatisk, inline-stringing | 3,5× – 5,0× baslinje |
| 100 – 150 MW | Helt automatisk | 6,0× – 9,0× baslinje |
| 300 MW och över | Helautomatisk, flerlinje, in-line EL och IV | 15× – 25× baslinje |

Två saker att läsa ur den tabellen. För det första växer kostnaden *snabbare* än kapaciteten mellan 30 MW och 150 MW, eftersom det är precis där stationer slutar dupliceras och börjar ersättas av större, snabbare och dyrare maskiner. För det andra planar kurvan ut igen över 300 MW, eftersom extra kapacitet läggs till genom att köra en parallell linje snarare än en större.

Inom utrustningen dominerar tre stationer budgeten: tabber-stringern, laminatorn och testparet (EL plus IV). Inramning, montering av kopplingsdosa och hantering kostar långt mindre men tar ändå upp golvyta och operatörer. Om du vill ha utrustningskurvan uppdelad station för station, [listar uppdelningen av tolv offerter](https://www.ooitech.com/solar-panel-production-line-cost-by-capacity-12-real-quotation-sheets-5-mw-to-600-mw.html) vad varje nivå faktiskt innehåller. För hur utrustningssiffran står sig mot byggnad och försörjning, gäller procenttalen i nästa avsnitt direkt för den.

## 1. Vad "etableringskostnad för anläggning" faktiskt omfattar

När en köpare frågar om kostnaden för en solpanelstillverkningsanläggning är svaret fyra separata budgetar. Leverantörer offererar den första och tiger om resten, vilket är där förstagångsprojekt för fabriker hamnar i problem.

| Budget | Vad den innehåller | När den bestäms |
| --- | --- | --- |
| 1. Byggnad och anläggningsarbeten | Verkstad, lager, kemikalieförråd, utrustningsrum, epoxigolv, rena väggpartitioner, armerad platta | Före val av utrustning. Strukturella belastningar kan inte läggas till senare till rimlig kostnad |
| 2. Försörjningssystem och anläggningssystem | Transformator och distribution, tryckluft, kylvatten, luftkonditionering, utsug och ventilation | Tillsammans med byggnaden. Varje maskins behov måste summeras först |
| 3. Utrustning | Själva produktionslinjen | Efter att 1 och 2 har dimensionerats, eftersom byggnaden begränsar linjen |
| 4. Rörelsekapital | Råmateriallager, löner och fordringar tills de första modulerna har betalats | Oftast bortglömt. Det är en återkommande budget, inte en engångskostnad |

## 2. Golvyta och byggnadskrav

Detta är de designparametrar som Ooitech utfärdar för en 300 MW modulfabrik. Det är siffrorna att ta med till en arkitekt eller hyresvärd, och de är anledningen till att en byggnad som "ser tillräckligt stor ut" ofta inte är det.

| Yta | Storlek | Nyckelkrav |
| --- | --- | --- |
| Produktionsverkstad | 120 m × 40 m = 4 800 m² | Takhöjd 3,5 m; luftfuktighet 40–60%; takbelastning 120 kg/m²; golvbelastning ≥1 200 kg/m²; epoxigolv |
| Lager för färdiga varor | 4 000 m² | Höjd >3,5 m; luftfuktighet <70%; golv ≥1 200 kg/m²; lastningsplattform |
| Råmateriallager | 4 000 m² (10 MW lager) | Höjd >3,2 m; luftfuktighet 30–60%; temperatur 15–28 °C; god ventilation |
| Kemikalielager | 100 m² | Höjd >3,5 m; temperatur 15–28 °C; ventilerat och isolerat från andra förråd |
| Byggnad för kringutrustning | 500 m² | Höjd >8 m; inkluderar cirka 100 m² öppen hårdgjord mark |

Två av dessa rader avgör om ett hyresavtal överhuvudtaget är användbart. **golvbelastningen på 1 200 kg/m²** bestäms av lamineringsmaskinen och materialstaplarna, och den är inte förhandlingsbar; ett standardgolv för lätt industri klarar den inte. **Takhöjden på 3,2 till 3,5 m** bestäms av utrustningens höjd plus arbetsutrymme. En byggnad som inte klarar något av dessa test är fel byggnad, oavsett hyran.

## 3. Försörjningssystem: el, luft och vatten

Försörjningssystem offereras per maskin och summeras sedan. Att få dem fel är billigt att åtgärda på papper och dyrt att åtgärda på plats, eftersom att lägga till en transformator eller en luftledning efter att taket är på innebär driftstopp och omarbete.

| System | Krav |
| --- | --- |
| Elförsörjning | Trefas femtråd, 220/380 VAC, 50 Hz; spänningsfluktuation inom ±10%; frekvens inom ±1%; totalt harmoniskt innehåll under 5%; oberoende jord |
| Verkstadens elektriska belastning | Cirka 1 000 kW vid 100 MW skala, varav ungefär 320 kW är luftkonditionering. Lamineringens uppvärmning är den dominerande processbelastningen |
| Tryckluft | 0,6–1,0 MPa vid cirka 12 m³/min vid 100 MW skala |
| Cirkulerande kylvatten | 0,4–0,6 MPa, vattentemperatur under 20 °C, cirkulation cirka 20 t/h (i princip ingen förbrukning) |
| Lagerbelastningar | Färdiga varor cirka 40 kW belysning; råmateriallager cirka 280 kW totalt; kemikalielager cirka 20 kW |

Lamineringsprocessen är värd att planera kring tidigt. Värmeeffekten är vanligtvis flera gånger kyleffekten, så elförsörjningen dimensioneras av lamineringsmaskinen snarare än av transportörerna, och i ett varmt klimat tillkommer luftkonditioneringens belastning ovanpå det. Att ange din anläggnings omgivningsförhållanden i förfrågan ändrar specifikationen för försörjningssystemen, och därmed byggnaden.

## 4. Bemanning: den återkommande posten i budgeten

Lönekostnader är den kostnad som aldrig upphör, och den som köpare oftast underskattar. Här är den faktiska operatörsplan som Ooitech utfärdar för en 150 MW linje som producerar dubbelglasmoduler, per skift.

| Station | Operatörer |
| --- | --- |
| Automatisk stringer | 1 |
| Matning av glas och EVA | 1 |
| Placering av EVA-distanser | 1 |
| Teflonduk, ledningstråd, intern streckkod | 1 |
| EL-testare före laminering | 1 |
| Omarbete | 3 |
| Manuell kanttejpning och ramplacering | 2 |
| Manuell trimning och borttagning av kanttejp | 1 |
| Inspektion med vänd vy | 1 |
| Lim och ram | 1 |
| Limning, installation, svetsning och ingjutning av kopplingsdosa | 2 |
| Kopplingsdosans lock och rengöring av baksidan | 1 |
| Rengöring av framsidan | 1 |
| IV / EL-testfixtur | 1 |
| IV-testare | 1 |
| EL-testare efter laminering | 1 |
| Typplåtsstreckkod och borttagning av fixtur | 2 |
| Manuell utmatning | 2 |
| Totalt per skift | 24 |

Tre observationer är viktigare än summan. För det första, **är omarbete den tredje största stationen med tre operatörer**; om din yield är sämre än planerat växer detta tal innan något annat gör det. För det andra innebär en semiautomatisk linje inte bara att man anställer färre personer, utan att arbetet flyttas till manuella stationer som kanttejpning, trimning och utmatning. För det tredje, kör två skift och lönekostnaderna fördubblas, vilket är varför utnyttjandegraden, inte utrustningens pris, vanligtvis avgör om fabriken är lönsam.

## 5. Vad avgör om fabriken är lönsam

Lönsamheten inom modulmontering avgörs sällan av utrustningens pris. Fem faktorer gör jobbet, och bara en av dem är en engångskostnad.

| Hävstång | Varför den dominerar |
| --- | --- |
| Kapacitetsutnyttjande | Utrustning, byggnad och större delen av lönekostnaderna är fasta. Att gå från ett skift till två fördelar samma kapital på dubbelt så mycket produktion, och det är den enskilt största marginalförändringen som är möjlig |
| Yield och omarbete | Varje kasserad modul bär hela materialkostnaden för en godkänd modul. Omarbete förbrukar dessutom tre operatörer per skift i planen ovan innan någon omarbetsfrekvens har tillämpats |
| Råmaterialkostnad per watt | Återkommande och mycket större än maskinbudgeten under fabrikens livstid. Enbart celler dominerar den, vilket är varför cellinköp och binning är så viktiga |
| Modulens försäljningspris och mix | Huruvida du säljer standardmoduler eller format med högre marginal. Vertikal integration in i EPC-verksamhet flyttar samma panel längre upp i värdekedjan |
| Exportvillkor och valuta | För exportörer ligger momsåterbäring och avvecklingskurser direkt på marginalen och är lika viktiga som fabriken själv |

Det är därför våra egna kunder sällan stannar vid tillverkning. En av våra egyptiska kunder använde sin 10 MW-linje för att starta en EPC-verksamhet och installerade system med moduler de själva producerade. Panelen som lämnar fabriksporten till ett standardpris ger en projektmarginal när den installeras, och vertikal integration är ofta en snabbare väg till lönsamhet än att pressa ner maskinkostnaden.

## 6. FAQ

### Vad kostar det att sätta upp en fabrik för tillverkning av solpaneler?

Betrakta det som fyra budgetar snarare än en siffra: byggnad och anläggningsarbeten, försörjningssystem och fastighetsinstallationer, produktionslinjen samt rörelsekapital för råmaterial och löner. Byggnaden och försörjningssystemen bestäms av en liten uppsättning parametrar, som listas i avsnitten 2 och 3 ovan, så de kan kostnadsberäknas lokalt med en arkitekt och en entreprenör innan du kontaktar någon utrustningsleverantör.

### Hur mycket golvyta behöver jag?

För en 300 MW-fabrik anger våra designparametrar en produktionsverkstad på 4 800 m², 4 000 m² färdigvarulager, 4 000 m² råmateriallager, ett kemikalieförråd på 100 m² och en byggnad för kringutrustning på 500 m². Mindre kapaciteter skalas ner, men lagren skalas inte proportionellt, eftersom råmateriallagret styrs av leveranstider snarare än av linjehastigheten.

### Kan jag använda en befintlig byggnad?

Ofta ja, om den klarar två tester: en golvbelastningskapacitet på minst 1 200 kg/m² och en fri takhöjd på 3,2 till 3,5 m i produktionsområdet. Fuktkontroll mellan 40 och 60 procent är det tredje kravet och är vanligtvis det enklaste att eftermontera. Om golvbelastningen inte kan uppfyllas, leta vidare.

### Hur många arbetare behöver en solpanelslinje?

Vår 150 MW-plan för dubbelglas använder 24 operatörer per skift, inklusive tre för omarbete. Semiautomatiska linjer byter automatisering mot manuella stationer som kanttejpning, trimning och utmatning, så antalet anställda minskar mindre än köpare förväntar sig när de går ner en nivå.

### Är tillverkning av solpaneler lönsam?

Det beror mycket mer på utnyttjandegrad och yield än på utrustningens pris. Eftersom byggnad, utrustning och en stor del av lönekostnaderna är fasta är skillnaden mellan att köra ett skift och två vanligtvis den enskilt största marginalförändringen som är möjlig för en ny fabrik. Därefter avgör råmaterialkostnaden per watt och modulens försäljningspris utfallet. En fabrik med en billig linje som körs med låg utnyttjandegrad kommer att prestera sämre än en dyr linje som körs med full kapacitet.

### Vad underskattas vanligtvis?

Rörelsekapital och omarbete. Rörelsekapital är en återkommande budget som måste täcka råmateriallager och löner tills de första modulerna har betalats. Omarbete visas i bemanningsplanen som en egen station, och det växer snabbt om yielden understiger planen.

### Hur mycket kostar det att bygga solpanelsfabriker?

Byggkostnaden är inte utrustningskostnaden. En modulfabriks budget har fyra delar: utrustningen, byggnaden och dess modifieringar, försörjningssystemen och anläggningssystemen samt rörelsekapitalet för att driva de första produktionsmånaderna. Byggnaden och försörjningssystemen underskattas ofta eftersom de är osynliga i en utrustningsoffert — en hyrd lokal med fel golvbelastning, otillräcklig effekt eller ingen kapacitet för tryckluft kan kosta mer att åtgärda än maskinerna är värda.

Rörelsekapitalet är den del som oftast saknas helt. Cellerna, inkapslingsmaterialet, glaset, banden och kopplingsdosorna måste köpas innan den första modulen säljs, och kunderna betalar på villkor. En fabrik som är fullt utrustad men saknar kontanter är ett vanligt felmönster, och det är ett budgetproblem snarare än ett ingenjörsproblem.

### Vad är den ungefärliga kostnaden för att sätta upp en fabrik för solpanelsproduktion?

Ange ett intervall, inte en siffra, och koppla kapaciteten till det. En liten halvautomatisk modulverkstad och en 150 MW helautomatisk linje kallas båda för en solpanelsfabrik, och deras budgetar skiljer sig med mer än en storleksordning. De variabler som påverkar siffran mest är märkkapacitet, automatiseringsnivån, huruvida byggnaden redan finns och är lämplig, samt hur mycket av processen du tar in internt.

Det användbara sättet att budgetera är nedifrån och upp: lista de stationer du faktiskt behöver för din produkt och kapacitet, prissätt dem som en linje snarare än som maskiner, och lägg sedan till byggnad, försörjningssystem, rörelsekapital och oförutsedda utgifter. Den som ger dig en enda siffra utan att fråga om din kapacitet gissar, och en offert som inte anger sitt omfång bör betraktas som ofullständig snarare än billig.

## Slutliga tankar

Börja med byggnaden, inte med maskinlistan. Golvyta, golvbelastning och takhöjd är de begränsningar du inte kan förhandla bort senare, och de avgör vilken linje du kan installera snarare än tvärtom. Dimensionera el-, luft- och vattenförsörjningen utifrån maskinschemat före byggstart, och behandla rörelsekapital som en verklig budgetpost vid sidan av utrustningen. Skicka oss dina byggnadsmått, takhöjd och tillgängliga effekt, så berättar vi vilken kapacitet som passar och vad försörjningssystemen behöver vara.

## Vidare läsning och bakgrundsdata

Offentligt referensmaterial om detta ämne, publicerat av de organisationer som underhåller branschens teknikfärdplan och marknadsdata:

- [Fraunhofer ISE — Photovoltaics Report](https://www.ise.fraunhofer.de/en/publications/studies/photovoltaics-report.html)
- [IEA-PVPS — Internationella energiorganets program för fotovoltaiska kraftsystem](https://iea-pvps.org/frontpage/about-iea-pvps/)
- [pv magazine — globala nyheter och teknisk bevakning av solcellsindustrin](https://www.pv-magazine.com/)

---

##### Taggar:

![](/template/ooitech/assets/img/shape/06.png)

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h700_fitblur_v2_w800_h700_fitblur_v2_1757399770541443.webp)

### Begär en offert

Alla uppladdningar är säkra och konfidentiella.

## Vi levererar expertis du kan lita på vår tjänst

Utrustning direkt från fabriken.

![](/template/ooitech/assets/img/icon/money-2.svg)

### Kostnadseffektiva fördelar

Vi levererar exceptionellt värde, maximerar resultat samtidigt som vi optimerar budgetar för kunder.

![](/template/ooitech/assets/img/icon/staff.svg)

### Vårt erfarna team

Våra skickliga yrkesverksamma specialiserar sig på innovativa lösningar och skräddarsydda strategier.

![](/template/ooitech/assets/img/icon/certified.svg)

### 15+ års branscherfarenhet

Djup expertis säkerställer pålitliga, trendmedvetna och beprövade resultat för framgång.

![](https://cdn.ooitech.com/static/upload/image/20250910/1757477357667605.webp )

![](https://cdn.ooitech.com/static/upload/image/20250910/1757477724911512.webp)

![](/template/ooitech/assets/img/shape/06.png)

## Vad vår kund säger om oss

Kundomdömen berömmer vår djupa förståelse för deras utmaningar, vilket leder till innovativa lösningar och stark avkastning på investeringen. Långsiktiga samarbeten – vissa över ett decennium – visar deras förtroende och tillfredsställelse. Deras framgångshistorier driver oss att ständigt överträffa förväntningarna. [Läs mer **](#quote-form)

![](/template/ooitech/assets/img/icon/quote.svg)

Tack till Ooitech för att de tillhandahåller mycket lämplig BC-solcellsexperimentutrustning.

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1776426122864564.webp)

### KTECH

![](/template/ooitech/assets/img/icon/quote.svg)

Tack vare Ooitech för att de tillhandahåller den helautomatiska produktionsutrustningen – er installation och eftermarknadsservice har varit utmärkt.

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_2026041720921238.webp)

### Amjad

![](/template/ooitech/assets/img/icon/quote.svg)

Tack för ooitechs professionella support och service i tid efteråt.

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1784509010217979.webp)

### Diarra från Afrika

![](/template/ooitech/assets/img/icon/quote.svg)

Tack igen så mycket för den mycket stora hjälpen med att förbättra och fixa fabriken och även lära arbetarna hur man använder maskinerna

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1757479675272137.webp)

### Mark

BIPV Filippinerna

![](/template/ooitech/assets/img/icon/quote.svg)

En man med en stor själ. Tack så mycket för ditt besök, herr Wu. Tack så mycket för tjänsterna som tillhandahållits vid installation av utrustning och utbildning av mina studenter. Den vänligaste personen och professionell inom sitt område

![](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_2026041716444445.webp)

### Jizzakh Polytechnic Institute

## Våra senaste produkter

![Solhärdat glas: 93,5 % ljusgenomsläpp, låg järnhalt](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1774514074283403.webp)

- [** ooitech](./Solar-Glass-Ultra-Clear-Low-Iron-Tempered-Glass-for-Photovoltaic-Modules.html)
- [** 47704](./Solar-Glass-Ultra-Clear-Low-Iron-Tempered-Glass-for-Photovoltaic-Modules.html)

### Solhärdat glas: 93,5 % ljusgenomsläpp, låg järnhalt

Härdat solglas för PV-moduler: ultrakristallklart lågjärnglas med antireflekterande beläggning, uppnår 91,5 %+ ljustransmittans i storlekarna G1/M6/M10/M12.

![GC-1500 EVA/TPT online-skär- och läggningsmaskin](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1774350387657887.webp)

- [** Rachael](./gc-1500-eva-tpt-online-cutting-and-laying-machine-automatic-solar-panel-eva-backsheet-cutter-ooitech.html)
- [** 37576](./gc-1500-eva-tpt-online-cutting-and-laying-machine-automatic-solar-panel-eva-backsheet-cutter-ooitech.html)

### GC-1500 EVA/TPT online-skär- och läggningsmaskin

GC-1500 EVA/TPT online-skär- och läggningsmaskin från Ooitech har automatisk skärning och läggning av EVA, POE och backsheet för solpanelproduktion

![Ramlimning & J-Box Limmaskin: 2500mm Slaglängd](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1774497599314364.webp)

- [** Rachael](./automatic-frame-gluing-machine-and-junction-box-glue-machines-ooitech-solar-panel-production-line-equipment.html)
- [** 51847](./automatic-frame-gluing-machine-and-junction-box-glue-machines-ooitech-solar-panel-production-line-equipment.html)

### Ramlimning & J-Box Limmaskin: 2500mm Slaglängd

Ooitech erbjuder professionella automatiska ramlimningsmaskiner (SPZ-2400GS-T2-Y2) med amerikansk ARO-pump och GRACO PCF-system

![OTMT-A solsimulator: Klass A, ≤±1% instabilitet](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1774513832212306.jpg)

- [** ooitech](./solar-panel-tester-sun-simulator-otmt-a-aaa-class-solar-module-iv-tester-ooitech.html)
- [** 870](./solar-panel-tester-sun-simulator-otmt-a-aaa-class-solar-module-iv-tester-ooitech.html)

### OTMT-A solsimulator: Klass A, ≤±1% instabilitet

Ooitech OTMT-A Solpanelstestare Sun Simulator är ett IV-testsystem för solmoduler i AAA-klass med xenonlampteknik, IEC 60904-9-kompatibilitet

![OEL-S2400 EL-testare för solpaneler: 4928 x 3264px](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1774351284414161.webp)

- [** Rachael](./solar-panel-el-defect-tester-oel-s2400-electroluminescence-testing-machine-for-solar-module-quality-inspection.html)
- [** 60835](./solar-panel-el-defect-tester-oel-s2400-electroluminescence-testing-machine-for-solar-module-quality-inspection.html)

### OEL-S2400 EL-testare för solpaneler: 4928 x 3264px

Ooitech OEL-S2400 Solpanel EL-defekttestare är en offline elektroluminescenstestmaskin utformad för att upptäcka mikrokrackor, svarta fläckar

![SL-1000 Bakkontaktcellssvets: 600 celler/timme](https://cdn.ooitech.com/runtime/image/w800_h600_fitblur_v2_1774263750726273.webp)

- [** Rachael](./sunpower-back-contact-cell-welding-machine-sl-1000-ibc-back-contact-solar-cell-stringer.html)
- [** 45671](./sunpower-back-contact-cell-welding-machine-sl-1000-ibc-back-contact-solar-cell-stringer.html)

### SL-1000 Bakkontaktcellssvets: 600 celler/timme

SUNPOWER baksideskontaktcellssvetsmaskin SL-1000 från Ooitech har elektromagnetisk svetsning, CCD+SCARA-robotpositionering, dubbel cellmatning
